We're pleased to present the programme for Business Transformation in Housing 2019. Explore the agenda below or download the PDF.

9:00am

Registration and the exhibition open

Duration: All day

9:45am

Duration: 15 minutes

10:00am

Chair’s welcome and opening remarks

Duration: 10 minutes

Chair:

  • Sian Jones

10:10am

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Catrin Jones
    Clarion Housing Group

  • Naomi Weir
    CBI

  • Belinda Bell

    Belinda Bell
    Cambridge University

10:50am

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Eleanor Winton
    Foresightfully

11:30am

Duration: 30 minutes

Location: Exhibition

12:00pm

Breakout sessions – please select one option

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Radhika Bynon
    The Young Foundation

Duration: 50 minutes

Duration: 1 hour

Speakers:

  • Rosie Greaves

    Rosie Greaves
    Smart Energy GB

  • Liz Dawson
    Smart Energy GB

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Mike Shepherd

    Mike Shepherd
    VIVID

Duration: 1 hour

Speakers:

  • James Green

    James Green
    National Housing Federation

  • Bethan Buck

    Bethan Buck
    National Housing Federation

1:00pm

Tech and transformation exhibition and networking lunch

Duration: 1 hour

2:00pm

Breakout sessions – please select one option

Duration: 50 minutes

Speaker:

  • Simon Bernstein

    Simon Bernstein
    Empathy Transformation

Duration: 50 minutes

Duration: 50 minutes

Speakers:

  • Fay Shanahan

    Fay Shanahan
    whg

  • Connie Jennings
    whg

Speaker:

  • Will Gardner
    Homes Group

Duration: 50 minutes

2:50pm

Duration: 50 minutes

Speaker:

  • Lou Robinson
    HACT Talent

Duration: 50 minutes

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Dr Nicola Millard

    Dr Nicola Millard
    BT

Duration: 50 minutes

Speaker:

  • George Stevenson
    Activeplan

Duration: 50 minutes

3:40pm

Tech and transformation exhibition and refreshments

Duration: 30 minutes

Location: Exhibition

4:10pm

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Amanda Leonard
    HouseMark

5:00pm

Chair’s closing remarks

Duration: 10 minutes

5:10pm

Duration: 1 hour 50 minutes

6:00pm

Duration: 1 hour

7:00pm

End of day one

8:50am

Registration and the exhibition opens

Duration: All day

10:00am

Chair's opening remarks

Duration: 10 minutes

Speaker:

  • Sian Jones

10:15am

Duration: 45 minutes

Speakers:

  • Leann Hearne

    Leann Hearne
    First Ark Group

  • James Green

    James Green
    National Housing Federation

11:00am

Tech and transformation exhibition and refreshments

Duration: 30 minutes

Location: Exhibition

11:30am

Breakout sessions – please select one option

Duration: 1 hour

Speakers:

  • Jean Barfoot
    Homes in Sedgemoor

  • Andrew Schofield
    The Lean Partnership

Duration: 1 hour

Duration: 1 hour

Speakers:

  • Dr Rob Wray

    Dr Rob Wray
    HACT

  • Chris Lees
    Serendipity 29

  • Doug Silverstone
    Metropolitan Thames Valley

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Bent Madsen
    Danish Federation of Social Housing

Speakers:

  • Paul Pentelow

    Paul Pentelow
    Adapting With Age

  • Kim Ellis
    Halting Homelessness

  • Angela Ellis
    Just One

  • Will McLoughlin
    One Manchester

  • Tracey Allen
    Building Better

12:30pm

Networking lunch and tech and transformation exhibition

Duration: 1 hour

Location: Exhibition

1:30pm

Breakout sessions – please select one option

Duration: 1 hour

Speakers:

  • Matt Cooney

    Matt Cooney
    PA Housing

  • Andy Murray

    Andy Murray
    RSM

Sponsored by:

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Jane Porter

    Jane Porter
    Optivo

Duration: 1 hour

Speaker:

  • Arturo Dell

    Arturo Dell
    HouseMark

Speaker:

  • Sarah Daly
    SD21

2:30pm

Tech and transformation exhibition and refreshments

Duration: 30 minutes

Location: Exhibition

3:00pm

Duration: 45 minutes

Speakers:

  • Arturo Dell

    Arturo Dell
    HouseMark

  • Dr Frances Harkin
    HACT

  • Matthew Cain
    Hackney Council

3:45pm

Duration: 45 minutes

4:30pm

Chair’s closing remarks and close of conference